Kompania Piwowarska

Aby wejść na stronę, potwierdź, że jesteś osobą pełnoletnią.

Niepoprawny format daty!

Ten serwis, jak alkohol, przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
    Bądź FASOFF! Ruszyła kampania społeczna zapobiegająca FAS Bądź FASOFF! Ruszyła kampania społeczna zapobiegająca FAS

    Bądź FASOFF! Ruszyła kampania społeczna zapobiegająca FAS

    9 września w Światowym Dniu FAS ruszyła kampania społeczna pod hasłem FASOFF. Celem akcji jest uświadamianie przyszłym rodzicom – mamom oraz ich najbliższym – o konsekwencjach wynikających ze spożywania alkoholu w trakcie ciąży. Przekaz jest jeden – Nie pij w ciąży. Odwróć kieliszek. Bądź FASOFF. Za kampanię odpowiada Fundacja „Dom w Łodzi” przy wsparciu Kompanii Piwowarskiej.

    Kompania Piwowarska wspiera kampanię społeczną FASOFF, której założeniem jest uświadamianie wszystkim ludziom nieodwracalnych skutków, jakie niesie za sobą spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży – nawet „symboliczną kroplę” – która ma wpływ na zdrowie dziecka i może być przyczyną FAS.

    Od 10 lat prowadzimy działania komunikacyjne w mediach oraz w internecie skierowane do przyszłych mam i ich otoczenia, takie jak np. zamieszczanie oznaczeń „W ciąży nie piję alkoholu” na opakowaniach i w reklamach. Informacje dotyczące szkodliwości spożywania alkoholu w ciąży można znaleźć także na naszej edukacyjnej stronie abcalkoholu.pl oraz dzięki akcjom prowadzonym we współpracy z różnymi partnerami np. placówkami medycznymikomentuje Grzegorz Adamski, kierownik ds. public affairs i zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej. W ubiegłym roku aż 273 tys. osób zostało zaangażowanych w nasze programy związane z odpowiedzialnością społeczną – są wśród nich również aktywności przestrzegające przed spożywaniem alkoholu w ciążydodał.

    O kampanii FASOFF 

    Na potrzeby kampanii stworzono nietypowy sklep internetowy (www.fasoff.pl) z produktami dla dzieci, które w rzeczywistości nie istnieją i nie można ich kupić, ponieważ witryna ma wymiar czysto edukacyjny. 

    – W całym projekcie chodzi o to, że poprzez dość mocne komunikaty i wizualizację kampanii chcemy zwrócić uwagę na problem jakim jest FAS. Wszyscy się zgodzą z tym, że nikt nie chce częstować dziecka alkoholem, więc rzeczy, które znajdują się w sklepie również symbolizują coś, czego nie chcemy dać dziecku – niechcianą wyprawkę nawiązującą do Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. Za to po kliknięciu na wybrany produkt pojawia się jedna z informacji nt. FAS – uzupełnia Grzegorz Adamski.

    Kampanii FASOFF towarzyszy również spot edukacyjny, który przedstawia zupełnie naturalną i dość częstą sytuację – rodzice, spodziewający się dziecka rozpakowują prezenty od przyjaciół po przyjęciu na cześć oczekiwanego przez nich potomka. W trakcie oglądania podarunków, mąż podaje ciężarnej żonie kieliszek wina, który ma ją zrelaksować po intensywnym wieczorze, i trafiają na „prezent” ze strony fasoff.pl – czarne śpioszki od przyjaciół z nadrukiem Mamo. Kocham Cię. A Ty? W role rodziców wcielili się pro publico bono Aleksandra Radomska (blogerka) oraz Adam Mortas (łódzki aktor i wokalista). 

    Logotypem kampanii jest dziecięcy smoczek z napisem FASO/FF, gdzie O/FF w oczywisty sposób nawiązuje do symbolu procentów, a słowo OFF z języka ang. nawiązuje do wyłączenia, byciem poza.

    FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome) to zaburzenia neurorozwojowe, które są skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkohol uszkadza układ nerwowy i narządy wewnętrzne. To zmiany nieodwracalne i nieuleczalne. Dzieci dotknięte FAS rozwijają się inaczej niż ich rówieśnicy. Często są drobniejsze, mają charakterystyczne rysy twarzy. Występują u nich problemy z funkcjonowaniem zmysłów i odruchami. Zachowują się w sposób niezrozumiały dla otoczenia – trudno im odnaleźć się w świecie zasad i norm społecznych, czy uczyć się na podstawie doświadczenia i poruszać się w świecie własnych emocji. Wiele z nich nigdy nie osiągnie samodzielności, czasem mówi się o nich „wieczne dzieci”.

    O fundacji „Dom w Łodzi”

    Fundacja „Dom w Łodzi” powstała w 2006 roku. Prowadzi pierwszy i jak na razie jedyny w Polsce niepubliczny dom dziecka dla chorych dzieci. Mieszkają w nim niepełnosprawne i porzucone dzieci, które wymagają stałej opieki medycznej, specjalistycznej aparatury, leków i systematycznej, codziennej rehabilitacji. Dla wielu z nich problemem jest m.in. FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. „Dom w Łodzi” prowadzi wiele różnych działań na rzecz dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem. Więcej na https://www.domwlodzi.org/

    Opublikowano: 10.09.2019

    Kontakt z biurem prasowym Kompanii Piwowarskiej

    Jakub Mazur
    Kierownik ds. relacji zewnętrznych

    t. +48 601 599 345
    e. biuro.prasowe@asahibeer.pl

    Jeśli chcesz podzielić się opinią o naszych piwach lub złożyć reklamację, skorzystaj z danych kontaktowych dostępnych na stronie kontakt.