Jak warzymy piwo?
Kadź zacierna
Słód jęczmienny + woda
CZAS
3 godziny
Słód śrutowany jest na śrutownicach i przekazywany do kadzi zaciernej. W tym procesie związki nierozpuszczalne, pochodzące ze słodu, przekształcają się w związki rozpuszczalne i przenikają do wody, stanowiąc ekstrakt.
Słód jest produktem przerobu jęczmienia browarnego w procesie słodowania. W naszych browarach do produkcji piw używamy słodów jęczmiennych: pilzneńskich, monachijskich, karmelowych i palonych oraz słodu pszenicznego. Woda spełnia wszystkie wymagania dla wody pitnej oraz te o wiele bardziej rygorystyczne, zgodnie ze standardami browaru. Do produkcji 1 hektolitra piwa zużywa się ok. 3 hektolitrów wody.
Kadź filtracyjna
brzeczka
CZAS
3 godziny
Zacier przekazywany jest do kadzi filtracyjnej, gdzie poddawany jest filtracji. Kadź filtracyjną należy napełniać w taki sposób, aby utworzyła się naturalna warstwa filtracyjna na spodzie kadzi.
Kocioł warzelny
Chmiel + brzeczka chmielowa
CZAS
1 godzina
Gotowanie brzeczki z chmielem odbywa się w kotle warzelnym. Do dozownika dodaje się wymaganą dawkę chmielu. Następnie brzeczka uzyskuje oczekiwany poziom goryczy, stężenie, klarowność oraz barwę. Brzeczkę przepompowuje się do kadzi osadowej, a następnie schładza do optymalnej temperatury dla rozwoju drożdży.
Głównym zadaniem warzelni jest otrzymanie brzeczki słodowej, czyli wodnego roztworu zawierającego cukry fermentujące, które później wykorzystywane są przez drożdże na etapie fermentacji brzeczki. Do procesu warzenia niezbędny jest słód, woda i chmiel. Chmiel nadaje piwu szlachetną i przyjemną gorycz, specyficzny aromat oraz odpowiada za trwałość piany. Do produkcji piwa używa się odmiany goryczkowej i aromatycznej. Każda szyszka chmielu zawiera nawet 300 różnych olejków aromatycznych.
Fermentacja
Tank fermentacyjny
CZAS
2 tygodnie
Celem fermentacji brzeczki jest zamiana cukrów fermentacyjnych pod wpływem drożdży piwowarskich na alkohol etylowy, dwutlenek węgla i pozostałe produkty tworzące bukiet smakowo-zapachowy. Średni czas fermentacji wynosi 10-12 dni. Głównym kryterium decydującym o zakończeniu fermentacji jest uzyskanie w piwie wymaganego poziomu zawartości alkoholu oraz ekstraktu rzeczywistego.
Leżakowanie
Tank leżakowy
CZAS
1 tydzień
Podczas leżakowania zachodzi ważny proces klarowania się piwa na skutek wytrącania się związków garbnikowo-białkowych. Piwo leżakuje w temperaturze od 1,5°C do 0°C. Średni czas leżakowania to ok. 7 dni.
Filtracja
CZAS
8 godzin
Celem filtracji piwa jest nadanie mu odpowiedniej klarowności i połysku oraz zapobieganie powstawaniu zmętnień w opakowaniu, które trafia do konsumenta.
Rozlew / Pakowanie
CZAS
8 godzin
Nalanie piwa do butelki oraz jej zakapslowanie odbywa się w urządzeniu zwanym monoblokiem. Wydajność tej linii to 60 tys. butelek 0,5L na godzinę. Linia puszkowa posiada dwa monobloki, których wydajność to 50 tys. puszek na godzinę każdy.






