Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
Kompania Piwowarska

Aby wejść na stronę, potwierdź, że jesteś osobą pełnoletnią.

Niepoprawny format daty!

Ten serwis, jak alkohol, przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
  wstecz
  09.09.2021

  Nie wierz w bajki. Nie pij w ciąży! Ruszyła trzecia edycja kampanii społecznej FASOFF

  9 września przypada Światowy Dzień Świadomości FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy), który ma przypominać przyszłym matkom o skutkach picia alkoholu w ciąży. Tego dnia Fundacja „Dom w Łodzi” we współpracy z Kompanią Piwowarską rozpoczynają trzecią edycję kampanii społecznej pod nazwą FASOFF, tym razem w formule mrocznych bajek. 

  FAS (ang. fetal alcohol syndrome) to charakterystyczny wzorzec psychicznych i fizycznych wad wrodzonych występujących u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży. Zaburzenia te mogą się ujawnić nawet po latach od narodzin dziecka. Zakres i nasilenie nieprawidłowości mogą się znacznie różnić w zależności od przypadku i obejmować m.in. opóźnienia wzrostu przed i po urodzeniu, wady rozwojowe czaszki i okolicy twarzy, nieprawidłowości w mózgu, a także dodatkowe zaburzenia fizyczne. FAS może być również związany z różnym stopniem upośledzenia umysłowego, zaburzeniami uczenia się i problemami behawioralnymi. 

  – Płodowy zespół alkoholowy to dla dziecka dramat. To bilet do świata traum, niepowodzeń, frustracji i społecznego odtrącenia. Otaczamy opieką dzieci z FAS i wiemy, że mimo naszych największych starań, mimo wysiłków specjalistów, wsparcia terapeutów i leków – nigdy nie uda się zniwelować spustoszeń, jakie w życiu płodowym wywołał alkohol. Dlatego musimy robić wszystko co w naszej mocy, by raz na zawsze obalić wszystkie mity dotyczące picia alkoholu w ciąży. A przekaz musi dotrzeć nie tylko do przyszłych mam, ale także do ich otoczenia – mówi Jolanta Bobińska, założycielka i prezes domu dziecka dla dzieci chorych Fundacji „Dom w Łodzi”. 

  Trzecia edycja kampanii

  Aby uzyskać jak największy zasięg komunikatów kampanii organizatorzy, z pomocą influencerów, ponownie zaangażowali w nią społeczność internetową. Rolą ambasadorów jest zamieszczenie na swoim profilu w mediach społecznościowych zdjęcia z odwróconym kieliszkiem i oznaczeniem #FASOFF! Na potrzeby tegorocznej kampanii wyprodukowano kilka spotów, w konwencji mrocznych bajek, obalających mity na temat picia alkoholu w ciąży. Po raz kolejny partnerem kampanii FASOFF jest Kompania Piwowarska, lider rynku piwowarskiego w Polsce, która od lat realizuje projekty promujące odpowiedzialną konsumpcję alkoholu. W swoich działaniach firma przestrzega przede wszystkim przed spożywaniem alkoholu przez nieletnich i kobiety w ciąży oraz kierowaniem pojazdami pod wpływem alkoholu.    

  Z badań PARPA (Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) wynika, że aż 30% kobiet przyznaje się do picia alkoholu w ciąży. Kampania „Nie wierz w bajki, bądź FASOFF” przestrzega przed spożywaniem alkoholu w ciąży, nawet w niewielkich ilościach.  

  – Niestety cały czas powszechne są mity, takie jak: „trochę alkoholu nie zaszkodzi”, „w pierwszych miesiącach ciąży dziecko jest chronione", „FAS można wyleczyć". Czas najwyższy, aby włożyć je ostatecznie między bajki. Wierzymy, że i tym razem uda się nam nagłośnić ten ważny problem społeczny i uchronić wiele dzieci przed dramatem FAS – mówi Małgorzata Walędzińska-Półtorak, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.

  Za pomysłem i realizacją kampanii po raz trzeci stoi MOSQI.TO 

  Informacje o FAS i kampanii są dostępne na stronie: www.fasoff.pl

  Wcześniejsze edycje projektu FASOFF zdobyły wiele nagród i wyróżnień, w tym Digital Communication Awards 2020 w kategorii CSR Communication.