Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
Kompania Piwowarska

Aby wejść na stronę, potwierdź, że jesteś osobą pełnoletnią.

Niepoprawny format daty!

Ten serwis, jak alkohol, przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
  wstecz
  08.09.2020

  NIE PIJ W CIĄŻY! Ruszyła kampania społeczna FASOFF

  O tym wciąż trzeba przypominać i mówić głośno: NIE PIJ W CIĄŻY. Nawet mała ilość alkoholu może  być przyczyną FAS – jednego z najcięższych zaburzeń neurorozwojowych. Dlatego po raz drugi  Fundacja „Dom w Łodzi” przy wsparciu Kompanii Piwowarskiej rusza z kampanią społeczną  FASOFF. 

  „Świadomość zagrożenia i dramatycznych skutków picia alkoholu w czasie  ciąży jest niestety nadal bardzo mała – ciągle pokutuje przekonanie, że jeden  kieliszek nie zaszkodzi dziecku. A to nieprawda. Skutki oddziaływania alkoholu na układ nerwowy i narządy wewnętrzne dzidziusia mogą się okazać  dramatyczne. Wiemy to doskonale, bo wśród naszych podopiecznych  są dzieci obarczone FAS.” - mówi Jolanta Bobińska, założycielka i prezes Fundacji „Dom w Łodzi”.

  Czym jest FAS? 

  FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy, to jedno z najcięższych zaburzeń neurorozwojowych. Alkohol  spożywany w czasie ciąży uszkadza układ nerwowy i narządy wewnętrzne płodu. Dzieci z FAS zwykle  przychodzą na świat przedwcześnie, z niską masą urodzeniową, wadami serca i wzroku, z wyraźnymi  dysmorfiami twarzy. Efekty uszkodzeń układu nerwowego dają się we znaki na każdym etapie  – od zaburzeń naturalnych odruchów, po opóźnienie rozwoju, które uniemożliwi samodzielne dorosłe życie. 

  Wśród podopiecznych domu dziecka dla dzieci chorych Fundacji „Dom w Łodzi” są maluchy, które  w wyniku FAS urodziły się z zagrażającą życiu wadą serca, bez odruchu ssania i odruchu moro.  To dzieci, które na skutek działania alkoholu w życiu płodowym, były skazane na ciężkie operacje,  wielomiesięczne pobyty w szpitalach, karmienie za pomocą sondy. To dzieci, które – pomimo  codziennej rehabilitacji i intensywnego leczenia – być może nigdy nie będą w stanie żyć samodzielne. 

  „FAS nie jest chorobą, bo nie można jej wyleczyć. To tragiczny wyrok na całe życie. Dlatego musimy  wszyscy głośno przypominać: nie pij w ciąży. Bardzo liczymy na zaangażowanie społeczne. Cieszymy  się, że w akcję włączają się influencerzy i osoby znane. Razem możemy zmienić los dzieci” – mówi  Jolanta Bobińska. 

  Na czym będzie polegać kampania?

  Kampania FASOFF rusza 9 września – w Światowym Dniu FAS. Organizatorzy chcą w działania zaan gażować społeczność internetową – tradycyjnie chodzi o wstawienie na swoim profilu zdjęcia  z odwróconym kieliszkiem i komentarzem: nie pij w ciąży / ciąża bez alkoholu.  
  Powstanie też spot – a nawet jego kilka wersji – z udziałem influencerów i znanych blogerów. W akcję  włączyli się: 

  • Ola Iwacz Psycholog dziecięcy
  • Ola Radomska Ambasadorka ubiegłorocznej kampanii
  • Magdalena Kostyszyn Blogerka
  • Wiola Wołoszyn Neurologopeda
  • Maciek Mazurek Rysownik
  • Miss Polonia 2019 Karolina Bielawska

  Więcej o FAS można dowiedzieć się na stronie kampanii www.fasoff.pl.

  Partnerem projektu FASOFF jest Kompania Piwowarska – firma odpowiedzialna społecznie, która od wielu lat przypomina, by w ciąży nie pić alkoholu, nigdy nie jeździć po alkoholu i nigdy nie podawać i sprzedawać alkoholu nieletnim.

  „Nasze stanowisko w sprawie spożywania alkoholu jest jasne – nigdy  w ciąży. Bardzo zależy nam, aby piwo było spożywane tylko w bezpiecznych  warunkach, bez szkody dla siebie i innych. Nasze działania edukacyjne  prowadzimy już od wielu lat. Staramy się przy tym prowadzić je we  współpracy z innymi podmiotami, aby zwiększać ich skuteczność i zasięg.  Stąd nasza współpraca z „Domem w Łodzi” – placówką, która doskonale wie  jak wiele złego wyrządza spożywanie alkoholu w ciąży i jak bardzo trzeba  jeszcze przestrzegać przed tego rodzaju zachowaniem.”  – mówi Grzegorz Adamski, kierownik ds. public affairs i zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.