Kompania Piwowarska

Aby wejść na stronę, potwierdź, że jesteś osobą pełnoletnią.

Niepoprawny format daty!

Ten serwis, jak alkohol, przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
  Kompania Piwowarska redukuje emisję dwutlenku węgla w swoich browarach Kompania Piwowarska redukuje emisję dwutlenku węgla w swoich browarach

  Kompania Piwowarska redukuje emisję dwutlenku węgla w swoich browarach

  Kompania Piwowarska, lider polskiego rynku piwa, zainstalowała innowacyjne rozwiązanie w swoim browarze w Tychach. Nowoczesny system odzyskiwania energii oparty jest na pompie ciepła i stanowi przełomowy krok w kierunku zrównoważonej produkcji, przyczyniając się do istotnej redukcji emisji dwutlenku węgla o 15%.

  Warzenie piwa to proces wymagający dużych ilości energii cieplnej. Ograniczenie emisji związanych z pozyskiwaniem tego rodzaju energii jest dużym wyzwaniem. Dominującym źródłem energii cieplnej w browarach Kompanii Piwowarskiej jest spalanie gazu ziemnego – tę metodę producent piwa wykorzystuje m.in. w Tyskich Browarach Książęcych i w Lech Browary Wielkopolski. W końcówce 2023 roku ukończona została inwestycja w nowoczesne pompy ciepła w browarze w Tychach, której celem jest zwiększenie efektywności energetycznej oraz redukcji emisji CO₂ związanej z funkcjonowaniem browaru.

  To innowacyjne rozwiązanie polega na przechwyceniu energii cieplnej z procesu chłodzenia piwa w fermentorach oraz w zbiornikach leżakowych, czyli dużych pionowych zbiornikach znajdujących się w browarze i ponownym jej wykorzystaniu do wytwarzania wody gorącej. Przy użyciu pompy ciepła oraz łącznej mocy elektrycznej układu 500 kW jesteśmy w stanie uzyskać aż 1500 kW energii cieplnej. Dzięki temu rozwiązaniu zużyjemy o 15% mniej gazu ziemnego, a co za tym idzie zmniejszymy emisję CO₂ o 15% w browarze w Tychach. Wytworzona energia jest wykorzystywana do podgrzewania wody na potrzeby centralnego ogrzewania oraz do procesów mycia w browarze – skomentował Piotr Noras, szef techniki

  Inwestycja w pompy jest częścią realizacji strategii firmy pod nazwą „Lepsza Przyszłość 2030”, która łączy plany biznesowe z ambicjami w sferze zrównoważonego rozwoju. Zawarte w niej cele biznesowe mają wymiar równorzędny z celami środowiskowymi. Wśród priorytetów środowiskowych firma wyznaczyła sobie m.in. osiągnięcie neutralności węglowej swoich browarów do 2030 r. Do 2050 roku Kompania Piwowarska planuje osiągnąć całkowitą neutralność węglową w całym łańcuchu dostaw.

  W pierwszym kwartale 2024 roku Kompania Piwowarska planuje zakończyć instalację kolejnych pomp ciepła w browarze w Poznaniu. Inwestycja przyczyni się do redukcji emisji w browarze o 19%. Te dwa projekty przełożą się na redukcję emisji CO₂ o 15% w skali roku dla wszystkich browarów firmy. Całkowity koszt inwestycji, w obu lokalizacjach, to 25 mln złotych.

  Opublikowano: 22.11.2023

  Kontakt z biurem prasowym Kompanii Piwowarskiej

  Jakub Mazur
  Kierownik ds. relacji zewnętrznych

  t. +48 601 599 345
  e. biuro.prasowe@asahibeer.pl

  Jeśli chcesz podzielić się opinią o naszych piwach lub złożyć reklamację, skorzystaj z danych kontaktowych dostępnych na stronie kontakt.