Kompania Piwowarska

Aby wejść na stronę, potwierdź, że jesteś osobą pełnoletnią.

Niepoprawny format daty!

Ten serwis, jak alkohol, przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Alkohol. Tylko dla pełnoletnich
  Fundusz Żubra w obronie wilka i niedźwiedzia Fundusz Żubra w obronie wilka i niedźwiedzia

  Fundusz Żubra w obronie wilka i niedźwiedzia

  Fundusz Żubra i Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze łączą siły w projekcie dedykowanym wilkom i niedźwiedziom. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa zwierząt, które mimo ścisłej ochrony są wciąż zagrożone.

  Priorytetem wspólnych działań jest pomoc prawna w sytuacjach kryzysowych wilków i niedźwiedzi. Są to najczęściej wycinki drzew w ostojach niedźwiedzi i w miejscach ich gawrowania, które powodują niszczenie siedlisk tych drapieżników. 

  W poprzednich latach doszło do wielu sytuacji kryzysowych np. odstrzał dwóch młodych wilczyc na Podkarpaciu - bez rozpoznania ekspertów czy wycinki drzew w Bieszczadach w miejscach gawrowania niedźwiedzi. W te oraz inne akcje zaangażowała się Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze przy wsparciu Funduszu Żubra. Zespół Fundacji dąży do wzmocnienia ochrony wilka w Puszczy Karpackiej i ochrony miejsc gawrowania niedźwiedzi w Bieszczadach. W prace nad projektem zaangażowany jest zespól biologów, prawników, dziennikarzy. Jednocześnie od kilku lat Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze upomina się o utworzenie grup interwencyjnych, które w profesjonalny sposób byłyby w stanie rozwiązywać konflikty na linii: duże drapieżniki i człowiek. 

  - Aby chronić skutecznie niedźwiedzia brunatnego w jego ostoi w Bieszczadach, powinniśmy stworzyć strefy wyłączone z wycinki i nie ograniczać się do samych drzew z gawrą, tylko objąć także całoroczną ochroną otaczający ją las. W starych drzewach rosnących obok gawry niedźwiedzie mogą w przyszłości założyć kolejną – podkreśla Radosław Michalski, prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

  W Polsce, od 80 lat wszelkie incydenty z udziałem wilków, w których dochodziło do bezpośredniej konfrontacji zwierzęcia z człowiekiem, były w większości spowodowane ingerencją człowieka. Na temat tego gatunku krąży wiele nieprawdziwych informacji. Strach wywołują materiały z agresywnymi „watahami”. Zdaniem części myśliwych, przez wilki może zabraknąć leśnej „zwierzyny”, a w rzeczywistości to wilki padają ofiarami kłusowników. Chociaż wilki, zgodnie z naturą drapieżnika, mogą polować na zwierzęta gospodarskie, rolnicy są zabezpieczeni systemem rekompensat. Zdaniem ekspertów, kluczowe dla zachowania bezpiecznej liczebności gatunku jest utrzymanie ścisłej ochrony gatunkowej wilka. Wilki dbają o równowagę w przyrodzie, wyręczając myśliwych w zarządzaniu populacjami innych gatunków zwierząt.

  Piąty rok działalności Funduszu Żubra  
   
  Ochrona zagrożonych gatunków jest najważniejszą misją Funduszu Żubra powołanego przez markę Żubr Kompanii Piwowarskiej. Fundusz ma za zadanie edukować społeczeństwo oraz ratować i chronić dziką przyrodę w najcenniejszych przyrodniczo rejonach Polski, dlatego wspiera zarówno długofalowe inicjatywy na rzecz przyrody, jak i te, które wymagają szybkiego, doraźnego działania,   

  Przez cztery lata działalności Funduszu Żubra wsparł on działania organizacji ekologicznych, jednostek państwowych oraz naukowych. Wspólnie z IBS PAN zrealizowano akcje takie jak: 
  - zakup specjalistycznego sprzęt dla Białowieskiego Parku Narodowego, 
  - zakup superkomputera, czyli nowoczesnego sprzętu, który korzysta ze sztucznej inteligencji w przetwarzaniu danych z detektorów zainstalowanych w puszczy, 
  - ocieplająca wizerunek nietoperzy połączoną z postawieniem specjalnych wież. 

  Podczas ubiegłorocznej kampanii Fundusz Żubra wsparł Fundację Dziedzictwa Przyrodniczego, przyczyniając się do zgłoszenia kolejnych 50 stref ochrony, które pełnią rolę mikrorezerwatów i zabezpieczając 15 ha wiecznych lasów na terenach Polski północno-wschodniej. Drugi zrealizowany projekt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” dotyczył wsparcia procesu przywracania populacji susła moręgowanego. 

  Więcej informacji na stronie: https://funduszzubra.pl 

  Opublikowano: 21.09.2023